logo znp

Akcje związkowe, informacje

Propozycja zmian w Ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP w dniu 22 kwietnia 2024 roku przygotowała pro pracownicze propozycje zmian w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które zostaną przekazane na ręce Ministra Nauki Dariusza Wieczorka.

Zmiany, o które wnioskujemy są związane z:

I. minimalną, w danym roku, wysokością wynagrodzenia zasadniczego profesora uczelni publicznej powiązaną z przeciętnym wynagrodzeniem miesięcznym w gospodarce narodowej w roku poprzednim – przyjąć co najmniej współczynnik 2;

II. wysokością miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela akademickiego w uczelni publicznej określoną w stosunku do minimalnego wynagrodzenia profesora – przyjąć nie mniej niż:

a. 87% - dla profesora uczelni,
b. 74% - dla adiunkta,
c. 61% - dla innych nauczycieli akademickich;

III. wysokością miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pozostałych pracowników uczelni - przyjąć nie mniej niż 50% wynagrodzenia profesora;

IV. corocznym zwiększeniem wysokości finansowania szkolnictwa wyższego i nauki o co najmniej 0,3% PKB (od 2025 r.) do osiągnięcia poziomu 3% PKB;

V. zmianą określenia pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi na pracownicy akademiccy;

VI. zwiększeniem składu RGSWiN w grupie przedstawicieli związków zawodowych oraz w grupie przedstawicieli pracodawców z dwóch do trzech.


W dniu 23 kwietnia br. Sekretariat RSzWiN ZNP zwrócił się o wypracowanie wspólnego stanowiska do Kolegów z KSN NSZZ „Solidarność”.


Sekretariat RSzWiN ZNP

Nauka i szkolnictwo wyższe po Czarnku

rszwin_spotkanie_10_stycznia.jpg

1 stycznia 2024 roku powstało Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego, które od pierwszego dnia mierzy się w szeregiem wyzwań. Polska nauka po rządach Zjednoczonej Prawicy znajduje się w głębokim kryzysie. Potrzeba pilnych podwyżek dla wszystkich pracowników, zmiany w kryteriach ewaluacji, zwiększenie nakładów na badania i rozwój oraz krytyczne spojrzenie na system grantowy w Polsce to wyłącznie parę kluczowych tematów dyskusji organizowanej przed Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejną debatę poświęconą kondycji szkolnictwa wyższego i nauki.

Apel Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Apel Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
do członków społeczności akademickiej w Polsce z dnia 13 września 2023 r.

   Przed nami wybory parlamentarne, moment istotny dla naszej demokracji oraz dla przyszłości nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Nasz udział w wyborach jest nie tylko wyrazem obywatelskiej odpowiedzialności, lecz także sposobem wpływania na kształt spraw zasadniczych. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich Państwa do udziału w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu i do oddania ważnego głosu.