Akcje związkowe, informacje

Dzień Dziecka 2017

W ramach Dnia Dziecka w roku 2017, Związek Nauczycielstwa Polskiego w PŁ zaprosił wszystkie dzieci na trzy filmy: "Smerfy" „Gru, Dru i Minionki ” i „Auta 3”. Oczywiście, jak co roku, dzieci członków Związku otrzymały paczki ze słodkościami i nie tylko.

logoland1Główną atrakcją tegorocznego Dnia Dziecka była niewątpliwie wycieczka do LEGOLANDU w Niemczech i disneyowskiego zamku Neuschwanstein. Legoland Deutschland to jeden z 3 parków tematycznych sieci Legoland w Europie. Do jego budowy zużyto aż 55 milionów klocków LEGO! Na miejscu czekało mnóstwo interesujących i zwariowanych atrakcji w 9 krainach tematycznych. logoland2Dodatkową atrakcją w LEGOLANDZIE były dni Star Wars. Dzieci (i nie tylko dzieci ;-)) mogły zrobić sobie zdjęcie z Rycerzami Jedi, lordem Vaderem czy szturmowcami Imperium. Były pokazy walk na miecze świetlne i uroczysta parada wszystkich postaci z Gwiezdnych Wojen. logoland3W ostatnim dniu wycieczki uczestnicy zwiedzili najbardziej znany zamek Ludwika II, który był inspiracją dla Walta Disneya (logo w czołówce filmów wzorowane jest właśnie na owym zamku). Był też spacer po Marienbrücke (Most Marii), położonym dokładnie naprzeciw zamku nad prawie stumetrową przepaścią.logoland4

więcej zdjęć z LEGOLANDU -> tutaj

 

Podobnie jak rok temu ZNP w PŁ zorganizował darmową wycieczkę dla dzieci na 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauko Kopernik do Warszawy.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Jednym z pokazów odwiedzanych przez uczestników wycieczki były prezentacje i eksperymenty przygotowane przez fizyków z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ. Zespół ten od wielu lat jest obecny na Pikniku Naukowym, a jego pokazy cieszą się dużą popularnością.

Chętni wycieczkowicze mogli zwiedzić stadion i poczuć się jak VIP - zająć miejsca najważniejszych ludzi w Polsce w eleganckich lożach, a także zwiedzić pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz centrum medialne PGE Narodowego, które przeznaczone jest dla dziennikarzy.

 foto by Grażyna Wilińska

View the embedded image gallery online at:
http://www.znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeId007b1e8d0c

 Ostanią z wielu atrakcji przygotowaną w ramach Dnia Dziecka przez ZNP w PŁ, był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na całodniowe zwiedzanie niezwykle ciekawych interaktywnych wystaw. Wycieczkowicze mieli okazję samodzielnie eksperymentować, wszystkiego dotknąć, sprawdzić, przekręcić, podskoczyć czy krzyknąć. W ramch tego wyjazdu zaplanowany był też pokaz w planetarium. Atrakcji było tyle, że zapoznanie się z każdą z nich było niewykonalne podczas jednorazowej wizyty. Dlatego też w przyszłym roku pewnie znów wybierzemy się do Centrum Nauki Kopernik.

 foto by A&P

View the embedded image gallery online at:
http://www.znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeId9345fbe13d

 

 

Ostatnie pożegnanie - Profesor Zdzisław Haś

Z żalem zawiadamiamy, że 16 stycznia 2017 roku odszedł nasz długoletni Kolega i działacz związkowy, Prezes ZNP w PŁ w latach 1968 – 72  prof. dr hab. inż. Zdzisław Haś.

Pogrzeb profesora Zdzisława Hasia odbędzie się 20 stycznia w Koniecpolu. Rozpocznie się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej ul. Mickiewicza 8 o godz. 13.00. Pożegnanie przed kremacją odbędzie w czwartek 19 stycznia o godz. 11.30  w Łodzi, ul. Żyzna 25.

Rada ZNP w PŁ

 

Dzień Edukacji Narodowej 2016

11 października odbyła się uroczystość obchodów Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana, jak co roku, przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w Politechnice Łódzkiej. Życzenia z okazji tego święta złożyli podczas uroczystości: prezes ZNP w PŁ Barbara Kościelniak-Mucha, Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Grzegorz Bąk  oraz Wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego PŁ Igor Duda.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości.

foto by Jacek Szabela

View the embedded image gallery online at:
http://www.znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeIde7e6b8b942

foto by Grażyna Wilińska

View the embedded image gallery online at:
http://www.znp.p.lodz.pl/akcje-zwiazkowe.html#sigFreeId881533ea70

FitProfit, FitSport - PROMOCJA

DOŁĄCZ DO PROGRAMÓW SPORTOWO-REKREACYJNYCH W SIERPNIU LUB WRZEŚNIU I ZLICZ SWOJE KROKI KROKOMIERZEM!

fit promocja

 

Dzień Dziecka 2016

dzien dziecka 2016 artW ramach Dnia Dziecka w roku 2016, Związek Nauczycielstwa Polskiego w PŁ zaprosił wszystkie dzieci na dwa filmy: „Angry Birds” i „Mój Przyjaciel Orzeł”. Oczywiście, jak co roku, dzieci członków Związku otrzymały paczki ze słodkościami i nie tylko.

Jednak glówną atrakcją była darmowa wycieczka dla dzieci na 20. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauko Kopernik do Warszawy.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Piknik to dziesiątki tysięcy odwiedzających, tysiące eksperymentów i doświadczeń, setki naukowców i instytucji badawczych, dziesiątki warsztatów "Zrób to sam".

Była to idealna okazja dla młodzieży, by zastanowić się nad swoją edukacyjną przyszłością. Młody człowiek mógł się przekonać, czym naprawdę jest biologia, chemia, fizyka czy robotyka.

Piknik to dzisiątki pokazów fizycznych, chemicznych, biologicznych, muzycznych i artystycznych oraz wiele wiele innych.

Nie brakowało konkursów z nagrodami, zabaw kolorowymi cieczami, dużych ilości piany, dymu, reakcji świetlnych, laserów czy superlepkiej cieczy typu "glut" oraz wielu innych atrakcji dla najmłodszych!

Jednym z pokazów odwiedzanych przez uczestników wycieczki były prezentacje i eksperymenty przygotowane przez fizyków z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ. Zespół ten od wielu lat jest obecny na Pikniku Naukowym, a jego pokazy cieszą się dużą popularnością.

Już w drodze powrotnej uczestnicy tej inspirującej wycieczki pytali kiedy znów będą mogli sie spotkać i ponownie stać się młodymi badaczami i odkrywcami. Mając to na uwadze ZNP w PŁ również w przyszłym roku 2017 zaprosi dzieci naszych członków na kolejny Piknik Naukowy.
Do zobaczenia za rok!

 

Konferencja ZNP w PŁ czerwiec 2016 Konopnica

11 czerwca 2016 roku odbyła się Konferencja Rady ZNP w PŁ na temat zagrożeń psychospołecznych w uczelniach wyższych, metod ich zapobiegania oraz prób wdrażania stosownych procedur.

Temat ten został podjęty przez ZNP w PŁ ze względu na nastęujące fakty:

 • nasilenie się ilości spraw o charakterze mobbingu, dyskryminacji i innych przejawów nadużycia władzy organizacyjnej w uczelniach,
 • konieczność zapobiegania w/w zjawiskom przez pracodawcę,
 • bezradność proceduralna w w/w sprawach,
 • rozwiązania europejskie - Europejska Karta Naukowca (mediator),
 • coraz częstsze badania, opracowania naukowe i konferencje na ten temat,
 • uaktualnienie pojęć bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • uwarunkowania ustawowe, między innymi ustawowy nadzór związków zawodowych nad w/w problemami,
 • brak dostępu do informacji skutkujący powiązaniami krzyżowymi,
 • tendencja do "unikania" problemu.

Wszystkie te niepokojące zjawiska były omawiane na Konferencji Konwentu Rzeczników Dyscyplinarnych pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - więcej informacji --> tutaj.

W związku z tym istnieje pilna potrzeba zmian postaw w obecnej praktyce zarządzania uczelnią gdyż zarządzanie jakością to także zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie konfliktem. Należy więc ustalić i realizować rzeczowe procedury przeciwdziałające patologiom organizacyjnym oraz skoncentrować się na rzetelności oceny własnych postaw, na jasnych komunikatach potępiających akty agresji oraz przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Istotne jest np. powołanie instytucji mediatora akademickiego (rzecznika, osoby niezależnej, neutralnej, do której można by się zwracać w sposób nieformalny, poufny o pomoc w sprawach dotyczących uczelni i jej społeczności) lub odpowiednich zespołów do rozwiązywania problemów mobbingu, dyskryminacji i innych przejawów nadużycia władzy organizacyjnej (na przykład Komisji do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji i Mobbingowi).

Główną prelegentką była koleżanka Aneta Trojanowska, Prezes Rady Uczelnianej Organizacji Związkowej Związku Nauczycielstwa Polskiego przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wygłosiła ona referat pt.: "Zapobieganie zagrożeniom psychospołecznym i procedury antymobbingowe w akademickim środowisku pracy". Jej olbrzymie doświadczenie pozwoliło w jasny sposób naświetlić problemy związane z zagrożeniami psychospołecznymi na uczelniach. Podzieliła się też z uczestnikami Konferencji praktyczną wiedzą na temat wdrażania procedur antymobbingowych. W panelu dyskusyjnym udział wzięli zaproszeni goście, między innymi rektor elekt prof. Sławomir Wiak, który wykazał się dużą znajomością omawianych problemów.

Oprócz tematów związanych z zagrożeniami psychospołecznymi Konferencja była znakomitą okazją do wymiany doświadczeń z koleżanką Anetą Trojanowską - przedstawicielem ZNP przy Uniwersytecie Śląskim. Wierzymy, że zaowocuje to dalszymi kontaktami i wzajemną współpracą w sprawach związkowych.

konopnica2016

 Więcej zdjęć w zakładce Galeria ->link.

 

 

Bezpłatne szkolenie dla społecznych inspektorów pracy

Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi organizuje bezpłatne szkolenie dla zakładowych i oddziałowych społecznych inspektorów pracy, które odbędą się w dwóch wybranych terminach: 12 maja i 17 maja br., o godz. 10.00 w naszej siedzibie w Łodzi, Al. Kościuszki 123 (sala konferencyjna I piętro).

Podczas spotkania omówione zostaną następujące tematy:

• Umowy o pracę na czas określony – nowe regulacje 2016 rok.

• Niespełnienie wymagań minimalnych bhp lub wymagań zasadniczych dla maszyn jako przyczyny wypadków przy pracy. Analiza wybranych przykładów.

• Dokumentacja powypadkowa.

• Dyskusja i odpowiedzi na wcześniej zgłoszone pytania

Przewidywany czas trwania szkolenia – 4 godziny.

Ze względów organizacyjnych, prosimy o potwierdzenie Państwa udziału w wybranym terminie do dnia 06 maja br. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi lodz.pip.gov.pl

W razie szczegółowych pytań prosimy o kontakt pod nr telefonu (42) 635-12-34.

Obniżone opłaty za turnusy wczasowe, podwyższone wysokości pożyczek

 

Koleżanki i Koledzy

Informujemy, że na wniosek związków zawodowych w roku 2016 zostały obniżone opłaty za pobyty na turnusach wczasowych w ośrodkach wypoczynkowych PŁ oraz podwyższono wysokość udzielanych pożyczek:

 1. Na remont i modernizację mieszkania do 10 tys. zł
 2. Na poprawę warunków mieszkaniowych do 50 tys. zł

Dodatkowo w 2016 roku obowiązuje nowa tabela opłat za noclegi w ośrodkach PŁ

Prosimy o zapoznanie się z nowymi warunkami na stronie Działu Socjalnego (wejście przez platformę WIKAMP).

 

Wybory do władz akademickich PŁ na kadencję 2016–2020

Terminarz czynności wyborczych w wyborach do władz akademickich
Politechniki Łódzkiej na kadencję 2016–2020

Lp. Czynności Terminy
     
1 Wybory do organów kolegialnych i wyborczych w okręgach wyborczych do 1 kwietnia 2016 r.
2

Drugi etap wyborów:

a) przedstawicieli pracowników niebędących nauczycielami akademickimi,

b) przedstawicieli doktorantów,

c) przedstawicieli studentów,

do Senatu i Uczelnianego Kolegium Elektorów

do 8 kwietnia 2016 r.
3 Zgłaszanie kandydatów na Rektora od godz. 9:00 29 marca do godz. 14:00
4 kwietnia 2016 r.
4 Spotkanie kandydatów na Rektora z elektoratem 18 kwietnia 2016 r.
5 Wybór Rektora 20 kwietnia 2016 r.
6 Zgłoszenie przez rektora - elekta kandydatów na prorektorów i konsultacje kandydatury prorektora ds. studenckich do godz. 12:00 28 kwietnia 2016 r.
7 Wybory prorektorów 6 maja 2016 r.
8 Zgłaszanie kandydatów na dziekanów od godz. 9:00 29 kwietnia do godz. 14:00
9 maja 2016 r.
9 Wybory dziekanów do 19 maja 2016 r.
10 Zgłaszanie kandydatów na prodziekanów i konsultacje kandydatów na prodziekanów ds. studenckich do 30 maja 2016 r.
11 Wybory prodziekanów do 7 czerwca 2016 r.
12 Wybory uzupełniające do Senatu i rad W.ów
(w razie potrzeby)

do 17 czerwca 2016 r.

więcej informacji w Uchwale Senatu Politechniki Łódzkiej z dnia 27 stycznia 2016 r. w sprawie wyborów do władz akademickich Politechniki Łódzkiej na kadencję 2016–2020

 

Skład Uczelnianego Kolegium Elektorów w kadencji 2016–2020

1 Wydział Mechaniczny 14
2 Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki 16
3 Wydział Chemiczny 10
4 Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów ze studentami Kolegium Towaroznawstwa 6
5 Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności 8
6 Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska ze studentami Kolegium Gospodarki Przestrzennej 9
7 Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej ze studentami Kolegium Logistyki 9
8 Wydział Organizacji i Zarządzania 5
9 Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska ze studentami Instytutu Papiernictwa i Poligrafii 6
10 Instytut Papiernictwa i Poligrafii (pracownicy), Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki oraz Biblioteka PŁ 3
11 Centrum Językowe PŁ, Centrum Sportu PŁ, Centrum Kształcenia Międzynarodowego, Centrum Komputerowe oraz Centrum Technologii Informatycznych 2
16 Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi – drugi etap wyborów 5
17 Doktoranci – drugi etap wyborów 2
18 Studenci – drugi etap wyborów 22
RAZEM 117

  

PRACOWNICY 445x125

   

Wycieczka do Sztokholmu 11.11 - 14.11.2017
wtorek, 19, wrzesień 2017
Związek Nauczycielstwa Polskiego w PŁ zaprasza Sztokholm TERMIN   11.11 - 14.11.2017 Dzień 1 (sobota) 09:30 Wyjazd z Łodzi ; 16:45 spotkanie uczestników na Bazie Promowej w Gdańsku,...
Read More...
TEATR Muzyczny i Nowy wrzesień, październik 2017
czwartek, 14, wrzesień 2017
Zapraszamy do Teatru Muzycznego na przedstawienie LES MIŠERABLES – NĘDZNICY20  października  2017 r. godz. 18.30 piątek Ceny biletów:10 biletów x  80 zł ( XII rz. parter ) 10...
Read More...
TEATR Jaracza i Powszechny
wtorek, 12, wrzesień 2017
  Zapraszamy, zapisy i wpłaty przyjnowane są w biurze ZNP w PŁ, ilość biletów ograniczona. Teatr im. S. Jaracza zaprasza: „LEKCJE MIŁOŚCI” 28 września godz. 19:00 scena Kameralna...
Read More...
KINO - KINGSMAN: Złoty krąg
wtorek, 05, wrzesień 2017
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO w POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ Zaprasza do Kina Silver Screen na film „ KINGSMAN: Złoty krąg ” 2  października 2017 (poniedziałek) Początek seansu godz....
Read More...
KINO - Ninjago
wtorek, 05, wrzesień 2017
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO w POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ Zaprasza do Kina Silver Screen na film „ NINJAGO ” 22  i  25  września 2017 (piątek i poniedziałek) Początek...
Read More...
KINO - Botoks
wtorek, 05, wrzesień 2017
ZWIĄZEK NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO w POLITECHNICE ŁÓDZKIEJ Zaprasza do Kina Silver Screen na film „ BOTOKS ”  29  września 2017 (piątek ) Początek seansu godz. 18:30- 19:00...
Read More...
Wycieczka do Ceramilandii 21.10.2017
środa, 02, sierpień 2017
Zapraszamy na wycieczkę do  Ceramilandii 21  października  (sobota)  2017  Program: 10:15 Wyjazd z terenu Politechniki do Lutomierska 10:45- 13:00  Zwiedzanie...
Read More...
SIP - przydatne informacje, poradniki, przepisy
sobota, 08, lipiec 2017
Materiały obowiązkowe dla Społecznych Inspektorów Pracy: Ustawa z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy. --> tutaj Strona internetowa Państwowej Inspekcji Pracy --> tutaj...
Read More...
FOTO - Centrum Nauki Kopernik 25 czerwca 2017
sobota, 08, lipiec 2017
foto by A&P
FOTO - Legoland 14-18 czerwca 2017
piątek, 30, czerwiec 2017
Główną atrakcją tegorocznego Dnia Dziecka była niewątpliwie wycieczka do LEGOLANDU w Niemczech i disneyowskiego zamku Neuschwanstein. Legoland Deutschland to jeden z 3 parków tematycznych...
Read More...