logo znp

Kontrola trzeźwości oraz obecności środków odurzających

Zgodnie z art. 22(1c) § 4 k.p., kontrola trzeźwości obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które weszło w życie 21 lutego 2023 r., określiło sposób przeprowadzenia badania m.in. tzw. alkomatem.

Zgodnie z kodeksem pracy, badanie trzeźwości polega na stwierdzeniu braku obecności alkoholu w organizmie pracownika albo obecności alkoholu wskazującej na stan po użyciu alkoholu (stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) albo stan nietrzeźwości (stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 16.02.2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika, badania na obecność alkoholu obejmują badanie wydychanego powietrza lub badanie krwi, przy czym badanie wydychanego powietrza przeprowadza się przed badaniem krwi, jeżeli stan osoby badanej na to pozwala.

Przeprowadzanie prewencyjnej kontroli pracowników na okoliczność trzeźwości oraz obecności środków działających podobnie do alkoholu nie jest w zakładach pracy obligatoryjne. Jest to możliwa forma kontroli, którą ustawodawca na mocy znowelizowanych przepisów pozwala pracodawcy wprowadzić. Ostatecznie to pracodawca (w porozumieniu z działającymi u niego zakładowymi organizacjami związkowymi) decyduje, w jakim zakresie i które grupy są objęte kontrolą.

Wykaz środków działających podobnie do alkoholu zostanie określony zgodnie z art. 221g k.p. w rozporządzeniu wykonawczym przez ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy. W projektowanym § 10 rozporządzenia wśród środków działających podobnie do alkoholu wymienia się:

  • opioidy
  • amfetaminę i jej analogi
  • kokainę
  • tetrahydrokanabinole
  • benzodiazepiny.

Jest to na razie katalog zamknięty, co może wzbudzać uzasadnione kontrowersje w związku z pojawianem się coraz to nowych środków mogących wykazywać działanie podobne do alkoholu.

Szczegóły --> tutaj.

UWAGA! Łącza zawarte w tekście odnoszą się do serwisów LEX i działają z domeny p.lodz.pl (komputery służbowe lub prywatne połączone z siecią PŁ przez VPN). Jeśli powyższy link, mimo pracy z domeny p.lodz.pl nie działa prawidłowo, należy najpierw kliknąć ten link: http://www.ip.lex.pl/ , a następnie kliknąć w nowo otwartej karcie banner z napisem „LEX ". Po utworzeniu sesji w serwisie LEX linki w artykule powinny działać juz prawidłowo.

Kino Teatr Filharmonia